OBNO

Nerden Geldim İstanbula

Efendim,
Eğer benim gibi İstanbula çok uzun zaman başka bir şehirde yaşayıp geldiyseniz insan kendini biraz cahil hissedebilir.Neden derseniz? Evet İstanbula geldiniz…eee…sonra?
Hemen ev tutmanız gerekiyor deil mi? En azından ben gerekli olduğunu hissediyordum.
Burada hemen bir fikir vereyim.Siz siz olun İstanbula gelme sebebiniz iş değişikliği ise yapabiliyorsanız şirketle bu konuda pazalık yapın en azından belli bir süre size kalacak yer ayarlamalarını sağlamaya çalışın.Kesinlikle örneklerini gördüm bu olmayan yada duyulmamış bir şey deil.Tabii burada halihazırda kalacak bir yeriniz yoksa diye söyliyorum.
Neyse, diyelim ki bir sürelik bir yer buldunuz hatta bu yer akraba,arkadaş vb. gibi bir yer.Ben artık yaşlandım sanırm öle öğrenci zamanlarımda olduğum gibi 2-3 kişi kalayım diyemiyorum.Tek başıma ev tutmam daha rahat etmemi sağlayacaktı diye düşündüm.Ama bundan rahatsız olmayan bir insansanız en azından ilk 1 yıl ev arkadaşı almanız yada birinin yanına ev arkadaşı olarak çıkmanız kesinlikle maddi olarak size bir sürü katkıda bulunacak.Bu konuyu kesinlikle iyice düşünün derim.
Peki evi nereden tutacaksınız? Tabiki bu konu işinizin yada tanıdıklarınızın yakınlarında olacak diye düşünüyorum.Benim durumumda,tercih Beşiktaş’dı.Ama gerçekten zor bir ev arama süreci sizi bekliyor.Bu konuda kesinlikle psikolojik olarak kendiniz hazırlayın derim ben.
Ev arama konusu biraz şahsa özel bir konu olduğundan çok fazla bir şey söylemek gerekli deil diye düşünüyorum.O yüzden sadece kesinlikle ev sahibinden tutmaya çalışın ve kesinlikle emlakçılara 1 kiradan fazlasını vermeyin diyorum.
Benim özellikle dikkat ettiğim konu kira kontratı oldu.Sanırım 2007 yılında kiracı ve ev sahiblerinide etkileyen yasada değişiklik olmuş durumda.Buna göre sözleşme imzaladğınızda, eğer sözleşme bitmeden evden çıkma isterseniz ev sahibi sizden sözleşmenin kalanı kısmındaki kiraları talep edebiliyor.Bunu engellemek için kira kontratına bir madde koymanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.Çünkü hemen çıkmasanız da 1,5 yıl sonra çıksanız bile bu önceden haber vererek çıkma halinda bu madde size çok yardımcı olacak diye düşünüyorum.

Leave a Reply